TDK Corporation C3216X5R0J107M160AB
C3216X5R0J107M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R0J107M160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R0J107M160AB.pdf
Availability of C3216X5R0J107M160AB
QUANTITY
C3216X5R0J107M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R0J107M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R0J107M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R0J107M160AB
Related LinksC3216X5R0, C3216X5R0J107M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R0J107M160AB Details Description
Related parts for C3216X5R0J107M160AB
IC AMP AUDIO PWR 1.4W MONO 9USMD datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 390V 20A 150W D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 1111 datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LM 5.00/90/20 BK datasheet.pdf
RES 131 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf