TDK Corporation C3216X5R1C335M/1.60
C3216X5R1C335M/1.60 picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1C335M/1.60
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1C335M/1.60.pdf
Availability of C3216X5R1C335M/1.60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3216X5R1C335M/1.60 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1C335M/1.60
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1C335M/1.60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1C335M/1.60
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1C335M/1.60 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1C335M/1.60 Details Description
Related parts for C3216X5R1C335M/1.60
IC PLD 8MC 7.5NS 28PLCC datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Lighting 28-HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 2500' datasheet.pdf
RACK SOLID DOOR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf