TDK Corporation C3216X5R1E106K160AB
C3216X5R1E106K160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1E106K160AB
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1E106K160AB.pdf
Availability of C3216X5R1E106K160AB
QUANTITY
C3216X5R1E106K160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1E106K160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1E106K160AB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1E106K160AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1E106K160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1E106K160AB Details Description
Related parts for C3216X5R1E106K160AB
FLEX CABLE - AFG15G/AF15/AFE15T datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 100V 48QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf