TDK Corporation C3216X5R1E475M085AB
C3216X5R1E475M085AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1E475M085AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1E475M085AB.pdf
Availability of C3216X5R1E475M085AB
QUANTITY
C3216X5R1E475M085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1E475M085AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1E475M085AB
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1E475M085AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1E475M085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1E475M085AB Details Description
Related parts for C3216X5R1E475M085AB
IDC CABLE - MKS50K/MC50F/MKS50K datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO220F datasheet.pdf
BLADE HEX 4MM 3.94" datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.15A 120 MOHM datasheet.pdf
CA 50 12F OFNP MPO datasheet.pdf
INTERFACE IP CSIX LEVEL 1 ORCA 4 datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 247V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SENSOR 750PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf