TDK Corporation C3216X5R1H106K160AB
C3216X5R1H106K160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1H106K160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1H106K160AB.pdf
Availability of C3216X5R1H106K160AB
QUANTITY
C3216X5R1H106K160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1H106K160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1H106K160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1H106K160AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1H106K160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1H106K160AB Details Description
Related parts for C3216X5R1H106K160AB
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 4X6 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 0.2% 2W 3637 datasheet.pdf
PIN, LEVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 500W datasheet.pdf