TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV10H271K-S
ROV10H271K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV10H271K-S
Brief Description
VARISTOR 243V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ROV10H271K-S.pdf
Availability of ROV10H271K-S
QUANTITY
ROV10H271K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV10H271K-S
Internal Part NumberEIS-ROV10H271K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy49J
Package / CaseDisc 10mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV10H271K-S
Related LinksROV10H, ROV10H271K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV10H271K-S Details Description
Related parts for ROV10H271K-S
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
HAND LAMP 13W 25' W/SWITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN N TYPE PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf