Vishay/Dale RNC55J4750FSBSL
RNC55J4750FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4750FSBSL
Brief Description
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4750FSBSL.pdf
Availability of RNC55J4750FSBSL
QUANTITY
RNC55J4750FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4750FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4750FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4750FSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4750FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4750FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4750FSBSL
IC DAC AUDIO FASTSET 16B 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 80.75UH 5.7A 44.8 MOHM datasheet.pdf