TDK Corporation C3216X5R1H225M160AB
C3216X5R1H225M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1H225M160AB
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1H225M160AB.pdf
Availability of C3216X5R1H225M160AB
QUANTITY
C3216X5R1H225M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1H225M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1H225M160AB
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1H225M160AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1H225M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1H225M160AB Details Description
Related parts for C3216X5R1H225M160AB
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.348 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 4.07K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STR PLUG CRIMP PIN GRN datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf