TDK Corporation C3216X5R2E333K160AA
C3216X5R2E333K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R2E333K160AA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 250V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R2E333K160AA.pdf
Availability of C3216X5R2E333K160AA
QUANTITY
C3216X5R2E333K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R2E333K160AA
Internal Part NumberEIS-C3216X5R2E333K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R2E333K160AA
Related LinksC3216X5R2, C3216X5R2E333K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R2E333K160AA Details Description
Related parts for C3216X5R2E333K160AA
DIODE GEN PURP 1.5KV 6A TO220FP datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIT SPADE 1 1/4" datasheet.pdf
CTV 4C 2#12(COAX) 2#8(COAX) SK datasheet.pdf
LJT 4C 4#12 SKT PLUG datasheet.pdf
50 MHz to 6 GHz RF/IF Gain Block IC datasheet.pdf