TDK Corporation C3216X5R2J223K130AA
C3216X5R2J223K130AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R2J223K130AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 630V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R2J223K130AA.pdf
Availability of C3216X5R2J223K130AA
QUANTITY
C3216X5R2J223K130AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R2J223K130AA
Internal Part NumberEIS-C3216X5R2J223K130AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R2J223K130AA
Related LinksC3216X5R2, C3216X5R2J223K130AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R2J223K130AA Details Description
Related parts for C3216X5R2J223K130AA
AC/DC CONVERTER 24V 140W datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
RES 510 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf