TDK Corporation C3216X6S0J106K160AC
C3216X6S0J106K160AC picture photo
Mfg. Part Number
C3216X6S0J106K160AC
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X6S 1206
Datasheet Download
C3216X6S0J106K160AC.pdf
Availability of C3216X6S0J106K160AC
QUANTITY
C3216X6S0J106K160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X6S0J106K160AC
Internal Part NumberEIS-C3216X6S0J106K160AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X6S0J106K160AC
Related LinksC3216X6S0, C3216X6S0J106K160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X6S0J106K160AC Details Description
Related parts for C3216X6S0J106K160AC
HEX STANDOFF 8-32 S STEEL 2" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.77V 0.3A MICRO8 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 16DIP GW datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
AT 6P KIT WEDGE & CONTACTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf