AVX Corporation 12101A272FAT2A
12101A272FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12101A272FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
12101A272FAT2A.pdf
Availability of 12101A272FAT2A
QUANTITY
12101A272FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12101A272FAT2A
Internal Part NumberEIS-12101A272FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12101A272FAT2A
Related Links12101A2, 12101A272FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12101A272FAT2A Details Description
Related parts for 12101A272FAT2A
JUMPER-H1502TR/A2015S/X 4" datasheet.pdf
IC TEMP SW OPEN DRAIN SOT23A-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 16V SCREW datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H R/A datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf