TDK Corporation C3216X6S1H335M160AB
C3216X6S1H335M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X6S1H335M160AB
Brief Description
CAP CER 3.3UF 50V X6S 1206
Datasheet Download
C3216X6S1H335M160AB.pdf
Availability of C3216X6S1H335M160AB
QUANTITY
C3216X6S1H335M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X6S1H335M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X6S1H335M160AB
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X6S1H335M160AB
Related LinksC3216X6S1, C3216X6S1H335M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X6S1H335M160AB Details Description
Related parts for C3216X6S1H335M160AB
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT 5/16 NYLON BLACK datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 21.33K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONTACT INSERT datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf