TDK Corporation C3216X6S1V155M160AB
C3216X6S1V155M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X6S1V155M160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 35V X6S 1206
Datasheet Download
C3216X6S1V155M160AB.pdf
Availability of C3216X6S1V155M160AB
QUANTITY
C3216X6S1V155M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X6S1V155M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X6S1V155M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X6S1V155M160AB
Related LinksC3216X6S1, C3216X6S1V155M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X6S1V155M160AB Details Description
Related parts for C3216X6S1V155M160AB
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 40W datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf