TDK Corporation C3216X7R1A106K085AC
C3216X7R1A106K085AC picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1A106K085AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1A106K085AC.pdf
Availability of C3216X7R1A106K085AC
QUANTITY
C3216X7R1A106K085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1A106K085AC
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1A106K085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1A106K085AC
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1A106K085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1A106K085AC Details Description
Related parts for C3216X7R1A106K085AC
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 32AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM SGL GOLD datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf