TDK Corporation C3216X7R1A106K160AC
C3216X7R1A106K160AC picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1A106K160AC
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1A106K160AC.pdf
Availability of C3216X7R1A106K160AC
QUANTITY
C3216X7R1A106K160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1A106K160AC
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1A106K160AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1A106K160AC
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1A106K160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1A106K160AC Details Description
Related parts for C3216X7R1A106K160AC
JUMPER 25A 3POS BLU WDU/WDK2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 22PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
EMULATOR FOR ARM AND CORTEX-M3 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
2.5MM PITCH BATTERY REC. ASSY 8P datasheet.pdf