TDK Corporation C3216X7R1A106M085AC
C3216X7R1A106M085AC picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1A106M085AC
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1A106M085AC.pdf
Availability of C3216X7R1A106M085AC
QUANTITY
C3216X7R1A106M085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1A106M085AC
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1A106M085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1A106M085AC
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1A106M085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1A106M085AC Details Description
Related parts for C3216X7R1A106M085AC
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 16-SOIC datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 4POS TIN datasheet.pdf