TDK Corporation C3216X7R1C105K/1.30
C3216X7R1C105K/1.30 picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1C105K/1.30
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1C105K/1.30.pdf
Availability of C3216X7R1C105K/1.30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3216X7R1C105K/1.30 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1C105K/1.30
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1C105K/1.30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1C105K/1.30
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1C105K/1.30 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1C105K/1.30 Details Description
Related parts for C3216X7R1C105K/1.30
IC OSC SILICON PROG TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 14NSOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 31.6K OHM 1206 datasheet.pdf
CABLE ACCY 304.8MM datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
STRIP MARKER 16 SPCL datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 75A datasheet.pdf