TDK Corporation C3216X7R1C225K/1.60
C3216X7R1C225K/1.60 picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1C225K/1.60
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1C225K/1.60.pdf
Availability of C3216X7R1C225K/1.60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3216X7R1C225K/1.60 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1C225K/1.60
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1C225K/1.60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1C225K/1.60
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1C225K/1.60 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1C225K/1.60 Details Description
Related parts for C3216X7R1C225K/1.60
POT 50K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MODULE DDR3-1333 2GB 204-SODIMM datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
SOLDR SLV .075" IMM RES W/LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 470MA 220 MOHM datasheet.pdf