TDK Corporation C3216X7R1C475K085AB
C3216X7R1C475K085AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1C475K085AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1C475K085AB.pdf
Availability of C3216X7R1C475K085AB
QUANTITY
C3216X7R1C475K085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1C475K085AB
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1C475K085AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1C475K085AB
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1C475K085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1C475K085AB Details Description
Related parts for C3216X7R1C475K085AB
TVS DIODE 30VWM 50.82VC SMT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SLOT SEAL REV 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS STR FMAL-R/A FMALE 1M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 14A D3PAK datasheet.pdf