TDK Corporation C3216X7R1H105M160AE
C3216X7R1H105M160AE picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1H105M160AE
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1H105M160AE.pdf
Availability of C3216X7R1H105M160AE
QUANTITY
C3216X7R1H105M160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1H105M160AE
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1H105M160AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductSoft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1H105M160AE
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1H105M160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1H105M160AE Details Description
Related parts for C3216X7R1H105M160AE
INTERFACE CBL DSUB MALE W/SCREW datasheet.pdf
IC Z8PLUS 512 BYTES OTP 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 58POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W SGL 12VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLU SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 700MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf