TDK Corporation C3216X7R1V225K160AB
C3216X7R1V225K160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1V225K160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1V225K160AB.pdf
Availability of C3216X7R1V225K160AB
QUANTITY
C3216X7R1V225K160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1V225K160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1V225K160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1V225K160AB
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1V225K160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1V225K160AB Details Description
Related parts for C3216X7R1V225K160AB
CONN HEADER 15POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 113A TO240AA datasheet.pdf
CONN MAT-N-LOK 20-14AWG datasheet.pdf
IC GATE DVR SGL 9A CMOS 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FUSE LK CPS K 140A NRB 23" datasheet.pdf