Vishay/Dale RNC60H1021DSRSL
RNC60H1021DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1021DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1021DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1021DSRSL
QUANTITY
RNC60H1021DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1021DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1021DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1021DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1021DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1021DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1021DSRSL
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf