TDK Corporation C3216X7R1V335M160AB
C3216X7R1V335M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1V335M160AB
Brief Description
CAP CER 3.3UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1V335M160AB.pdf
Availability of C3216X7R1V335M160AB
QUANTITY
C3216X7R1V335M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1V335M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1V335M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1V335M160AB
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1V335M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1V335M160AB Details Description
Related parts for C3216X7R1V335M160AB
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.52A 288 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES MO 2W 3.3K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.25V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 1-1/8" 12.99" datasheet.pdf
IC DVI/HDMI 4 TO 1 SW 100-TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 31POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf