TDK Corporation C3216X7R1V335M160AB
C3216X7R1V335M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1V335M160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1V335M160AB.pdf
Availability of C3216X7R1V335M160AB
QUANTITY
C3216X7R1V335M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1V335M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1V335M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1V335M160AB
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1V335M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1V335M160AB Details Description
Related parts for C3216X7R1V335M160AB
IC REG LDO 2.85V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
EVAL MODULE B VERSION DSP5636X datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
ANT WHIP 1/4W 27-54MHZ datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf