TDK Corporation C3216X7R2A104M160AE
C3216X7R2A104M160AE picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R2A104M160AE
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R2A104M160AE.pdf
Availability of C3216X7R2A104M160AE
QUANTITY
C3216X7R2A104M160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R2A104M160AE
Internal Part NumberEIS-C3216X7R2A104M160AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductSoft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R2A104M160AE
Related LinksC3216X7R2, C3216X7R2A104M160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R2A104M160AE Details Description
Related parts for C3216X7R2A104M160AE
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HI-SPEED DUAL 80POS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
GUIDE-PIN (M) datasheet.pdf
COLLET FFA.1E. - 3.5MM DIA datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 10A 18 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1250VDC DRAWING T8 datasheet.pdf