TDK Corporation C3216X7R2E153K115AM
C3216X7R2E153K115AM picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R2E153K115AM
Brief Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R2E153K115AM.pdf
Availability of C3216X7R2E153K115AM
QUANTITY
C3216X7R2E153K115AM Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R2E153K115AM
Internal Part NumberEIS-C3216X7R2E153K115AM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
C Series Open Mode Capacitor
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series Open Mode Design MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode, Soft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R2E153K115AM
Related LinksC3216X7R2, C3216X7R2E153K115AM Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R2E153K115AM Details Description
Related parts for C3216X7R2E153K115AM
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 8-MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A 8-SOP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL LP XSON6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SL SURFACE CONDITION DISC TR 4" datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 15M 12-24V datasheet.pdf
22000UF 200V 76X220MM 105C 5000H datasheet.pdf
5 MHz Single-Supply Operational Amplifier IC datasheet.pdf