Bel Fuse Inc. SS-73100-071
SS-73100-071 picture photo
Mfg. Part Number
SS-73100-071
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
SS-73100-071.pdf
Availability of SS-73100-071
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SS-73100-071 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-73100-071
Internal Part NumberEIS-SS-73100-071
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPlug RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Dec/2012
Number of Ports8
TerminationSolder
ShieldingShielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-73100-071
Related LinksSS-731, SS-73100-071 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SS-73100-071 Details Description
Related parts for SS-73100-071
HOOK-UP SOLID 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
RES SMD 38.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D/A CONV 10BIT MICRPWR 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS TIN SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE 8POS GOLD SLDR EYE datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 1K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
PATCH CORD VF-45 TO VF-45 50MM L datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf