TDK Corporation C3216X7R2J152M115AA
C3216X7R2J152M115AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R2J152M115AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R2J152M115AA.pdf
Availability of C3216X7R2J152M115AA
QUANTITY
C3216X7R2J152M115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R2J152M115AA
Internal Part NumberEIS-C3216X7R2J152M115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R2J152M115AA
Related LinksC3216X7R2, C3216X7R2J152M115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R2J152M115AA Details Description
Related parts for C3216X7R2J152M115AA
FAN AXIAL 171.5X51MM 220/240VAC datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS R/A 7M CABLE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 250A MAGN-A-PAK datasheet.pdf