TDK Corporation C3216X8R1E155K160AB
C3216X8R1E155K160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R1E155K160AB
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R1E155K160AB.pdf
Availability of C3216X8R1E155K160AB
QUANTITY
C3216X8R1E155K160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R1E155K160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X8R1E155K160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R1E155K160AB
Related LinksC3216X8R1, C3216X8R1E155K160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R1E155K160AB Details Description
Related parts for C3216X8R1E155K160AB
CONN RING 14-16 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 10K 8-TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 65VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf