Orion Fans OD1232-48HB01A
OD1232-48HB01A picture photo
Mfg. Part Number
OD1232-48HB01A
Brief Description
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD1232-48HB01A.pdf
Availability of OD1232-48HB01A
QUANTITY
OD1232-48HB01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD1232-48HB01A
Internal Part NumberEIS-OD1232-48HB01A
FamilyDC Fans
SeriesOD1232
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 32mm W
Air Flow120.0 CFM (3.39m³/min)
Static Pressure0.420 in H2O (104.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise51 dB
Power (Watts)-
RPM3750 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.180A
Voltage Range24 ~ 55.2VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD1232-48HB01A
Related LinksOD1232-, OD1232-48HB01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD1232-48HB01A Details Description
Related parts for OD1232-48HB01A
AC/DC CONVERTER 12V 82W datasheet.pdf
HEATSINK SSR 0.8DEG C/W 3PH DIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 698 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf