TDK Corporation C3216X8R1H224K115AA
C3216X8R1H224K115AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R1H224K115AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R1H224K115AA.pdf
Availability of C3216X8R1H224K115AA
QUANTITY
C3216X8R1H224K115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R1H224K115AA
Internal Part NumberEIS-C3216X8R1H224K115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R1H224K115AA
Related LinksC3216X8R1, C3216X8R1H224K115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R1H224K115AA Details Description
Related parts for C3216X8R1H224K115AA
IDC CABLE - CKC20G/AE20M/CCE20G datasheet.pdf
IC CODE HOPP ENCODER 7FUNC 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
PUMP/BOTT LASTING-TOUCH ALCL 8OZ datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 3" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf