TDK Corporation C3216X8R2A333K085AA
C3216X8R2A333K085AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R2A333K085AA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R2A333K085AA.pdf
Availability of C3216X8R2A333K085AA
QUANTITY
C3216X8R2A333K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R2A333K085AA
Internal Part NumberEIS-C3216X8R2A333K085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R2A333K085AA
Related LinksC3216X8R2, C3216X8R2A333K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R2A333K085AA Details Description
Related parts for C3216X8R2A333K085AA
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.20V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 97MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIN datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE SLDR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA datasheet.pdf