TDK Corporation C3216X8R2A473K085AA
C3216X8R2A473K085AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R2A473K085AA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R2A473K085AA.pdf
Availability of C3216X8R2A473K085AA
QUANTITY
C3216X8R2A473K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R2A473K085AA
Internal Part NumberEIS-C3216X8R2A473K085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R2A473K085AA
Related LinksC3216X8R2, C3216X8R2A473K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R2A473K085AA Details Description
Related parts for C3216X8R2A473K085AA
IC CAM 1MBIT 50MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC .9A ZC 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HAR LINK 10P MA DOUBLE END CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf