TDK Corporation C3225JB2A105K200AA
C3225JB2A105K200AA picture photo
Mfg. Part Number
C3225JB2A105K200AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 100V JB 1210
Datasheet Download
C3225JB2A105K200AA.pdf
Availability of C3225JB2A105K200AA
QUANTITY
C3225JB2A105K200AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225JB2A105K200AA
Internal Part NumberEIS-C3225JB2A105K200AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225JB2A105K200AA
Related LinksC3225JB2A, C3225JB2A105K200AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225JB2A105K200AA Details Description
Related parts for C3225JB2A105K200AA
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 26W datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 3.22M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 500' datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 220 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf