TDK Corporation C3225NP02J153J160AA
C3225NP02J153J160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3225NP02J153J160AA
Brief Description
CAP CER 0.015UF 630V NP0 1210
Datasheet Download
C3225NP02J153J160AA.pdf
Availability of C3225NP02J153J160AA
QUANTITY
C3225NP02J153J160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225NP02J153J160AA
Internal Part NumberEIS-C3225NP02J153J160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225NP02J153J160AA
Related LinksC3225NP02, C3225NP02J153J160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225NP02J153J160AA Details Description
Related parts for C3225NP02J153J160AA
CONN ADAPT TNC JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
MODULE CARD MOUNT 4" WIDTH datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 4.8MM datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf