TDK Corporation C3225X7R1H475K250AB
C3225X7R1H475K250AB picture photo
Mfg. Part Number
C3225X7R1H475K250AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C3225X7R1H475K250AB.pdf
Availability of C3225X7R1H475K250AB
QUANTITY
C3225X7R1H475K250AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X7R1H475K250AB
Internal Part NumberEIS-C3225X7R1H475K250AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X7R1H475K250AB
Related LinksC3225X7R1, C3225X7R1H475K250AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X7R1H475K250AB Details Description
Related parts for C3225X7R1H475K250AB
RES SMD 30K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT MOUNT FOR 6000 SERIES datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 4.63V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS VERT .050 T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT KINK PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
MIDGET FUSE 1KVDC PCB 20A SOLAR datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
FUSE 500MA 250V AXIAL datasheet.pdf