TDK Corporation C3225X7R2J683K200AM
C3225X7R2J683K200AM picture photo
Mfg. Part Number
C3225X7R2J683K200AM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1210
Datasheet Download
C3225X7R2J683K200AM.pdf
Availability of C3225X7R2J683K200AM
QUANTITY
C3225X7R2J683K200AM Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X7R2J683K200AM
Internal Part NumberEIS-C3225X7R2J683K200AM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
C Series Open Mode Capacitor
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series Open Mode Design MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode, Soft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X7R2J683K200AM
Related LinksC3225X7R2, C3225X7R2J683K200AM Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X7R2J683K200AM Details Description
Related parts for C3225X7R2J683K200AM
TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf