TDK Corporation C3225X7T2J104K160AC
C3225X7T2J104K160AC picture photo
Mfg. Part Number
C3225X7T2J104K160AC
Brief Description
CAP CER 0.1UF 630V X7T 1210
Datasheet Download
C3225X7T2J104K160AC.pdf
Availability of C3225X7T2J104K160AC
QUANTITY
C3225X7T2J104K160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X7T2J104K160AC
Internal Part NumberEIS-C3225X7T2J104K160AC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X7T2J104K160AC
Related LinksC3225X7T2, C3225X7T2J104K160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X7T2J104K160AC Details Description
Related parts for C3225X7T2J104K160AC
IC XDCP 32-TAP 10K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING PIPE BRONZE HD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 16 16S datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 2500VDC DRAWING T8 datasheet.pdf