Linear LTC3405AES6-1.8#TRM
LTC3405AES6-1.8#TRM picture photo
Mfg. Part Number
LTC3405AES6-1.8#TRM
Brief Description
IC REG BUCK 1.8V 0.3A SYNC SOT23
Datasheet Download
LTC3405AES6-1.8#TRM.pdf
Availability of LTC3405AES6-1.8#TRM
QUANTITY
LTC3405AES6-1.8#TRM Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3405AES6-1.8#TRM
Internal Part NumberEIS-LTC3405AES6-1.8#TRM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output300mA
Frequency - Switching1.5MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC3405AES6-1.8#TRM
Related LinksLTC3405AE, LTC3405AES6-1.8#TRM Datasheet, Linear Distributor
LTC3405AES6-1.8#TRM Details Description
Related parts for LTC3405AES6-1.8#TRM
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SKT datasheet.pdf
SAC-4P-3,0-PUR/M12FSDSH datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 350V X7T 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf