TDK Corporation C3225X7T2J104M160AE
C3225X7T2J104M160AE picture photo
Mfg. Part Number
C3225X7T2J104M160AE
Brief Description
CAP CER 0.1UF 630V X7T 1210
Datasheet Download
C3225X7T2J104M160AE.pdf
Availability of C3225X7T2J104M160AE
QUANTITY
C3225X7T2J104M160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X7T2J104M160AE
Internal Part NumberEIS-C3225X7T2J104M160AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X7T2J104M160AE
Related LinksC3225X7T2, C3225X7T2J104M160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X7T2J104M160AE Details Description
Related parts for C3225X7T2J104M160AE
RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/LATCH 17POS datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 46POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf