KEMET C323C103KCR5TA
C323C103KCR5TA picture photo
Mfg. Part Number
C323C103KCR5TA
Brief Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Datasheet Download
C323C103KCR5TA.pdf
Availability of C323C103KCR5TA
QUANTITY
C323C103KCR5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C323C103KCR5TA
Internal Part NumberEIS-C323C103KCR5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.200" W (5.08mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.320" (8.12mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C323C103KCR5TA
Related LinksC323C10, C323C103KCR5TA Datasheet, KEMET Distributor
C323C103KCR5TA Details Description
Related parts for C323C103KCR5TA
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 14W datasheet.pdf
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/07/180G 3.2 BK datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA datasheet.pdf