KEMET C324C152J1G5CA
C324C152J1G5CA picture photo
Mfg. Part Number
C324C152J1G5CA
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C324C152J1G5CA.pdf
Availability of C324C152J1G5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C324C152J1G5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C324C152J1G5CA
Internal Part NumberEIS-C324C152J1G5CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.260" (6.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C324C152J1G5CA
Related LinksC324C15, C324C152J1G5CA Datasheet, KEMET Distributor
C324C152J1G5CA Details Description
Related parts for C324C152J1G5CA
ADM26T/AE26G/X datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 297V 12.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
LEAD WIRE E52 THERMOCOUPL K 100M datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 383UH 3.3A SMD datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 5.43A 12 MOHM TH datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC PIN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC datasheet.pdf