Crystek Corporation C3290-16.384
C3290-16.384 picture photo
Mfg. Part Number
C3290-16.384
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.384MHZ HCMOS TTL SMD
Datasheet Download
C3290-16.384.pdf
Availability of C3290-16.384
QUANTITY
C3290-16.384 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3290-16.384
Internal Part NumberEIS-C3290-16.384
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationC32xx Certificate of Compliance
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesC3290
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16.384MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.198" W (7.20mm x 5.02mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3290-16.384
Related LinksC3290-, C3290-16.384 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
C3290-16.384 Details Description
Related parts for C3290-16.384
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 4K 28-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 32MHZ RRO 24HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf