KEMET C330C103JBG5TA
C330C103JBG5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C103JBG5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 630V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C330C103JBG5TA.pdf
Availability of C330C103JBG5TA
QUANTITY
C330C103JBG5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C103JBG5TA
Internal Part NumberEIS-C330C103JBG5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3YY Series High Voltage 27/Feb/2015
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C103JBG5TA
Related LinksC330C10, C330C103JBG5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C103JBG5TA Details Description
Related parts for C330C103JBG5TA
CROSS CONNECTOR/BRIDGE 10POS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 6PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
FIXED IND 98.5NH 400MA 580 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 5.6A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
COMBO 3W3 M PCB R/A HP G TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V TO220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf