KEMET C330C105K5R5CA
C330C105K5R5CA picture photo
Mfg. Part Number
C330C105K5R5CA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
C330C105K5R5CA.pdf
Availability of C330C105K5R5CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C330C105K5R5CA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C105K5R5CA
Internal Part NumberEIS-C330C105K5R5CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PCN Part NumberCA Ending Number 27/Jan/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C105K5R5CA
Related LinksC330C10, C330C105K5R5CA Datasheet, KEMET Distributor
C330C105K5R5CA Details Description
Related parts for C330C105K5R5CA
IC QUAD UART 64BYTE FIFO 68-PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC RF-DETECT CTRLR/RF DET 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.195" 3MM 2LD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm Series 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED IND 8MM RED 24VDC 20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf