TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-11JC
DTS24F21-11JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-11JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F21-11JC.pdf
Availability of DTS24F21-11JC
QUANTITY
DTS24F21-11JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-11JC
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-11JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-11JC
Related LinksDTS24F, DTS24F21-11JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-11JC Details Description
Related parts for DTS24F21-11JC
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC DVR QUAD HIGH SIDE 28-SOIC datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RF RMS PWR DETECTOR 3.9GHZ datasheet.pdf