KEMET C330C123JDG5TA
C330C123JDG5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C123JDG5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 1KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
C330C123JDG5TA.pdf
Availability of C330C123JDG5TA
QUANTITY
C330C123JDG5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C123JDG5TA
Internal Part NumberEIS-C330C123JDG5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC3YY Series High Voltage 27/Feb/2015
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C123JDG5TA
Related LinksC330C12, C330C123JDG5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C123JDG5TA Details Description
Related parts for C330C123JDG5TA
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
ANT 5-BAND GSM HINGE TERMINAL datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 675MA 440 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO247AC datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
IC PWM CTLR CURR MODE SOT26 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf