KEMET C330C273J1G5TA
C330C273J1G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C273J1G5TA
Brief Description
CAP CER 0.027UF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C330C273J1G5TA.pdf
Availability of C330C273J1G5TA
QUANTITY
C330C273J1G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C273J1G5TA
Internal Part NumberEIS-C330C273J1G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C273J1G5TA
Related LinksC330C27, C330C273J1G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C273J1G5TA Details Description
Related parts for C330C273J1G5TA
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 725MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
STANDARD PTC 30% datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
0.8MM B TO B REC ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf