KEMET C330C273J1G5TA
C330C273J1G5TA picture photo
Mfg. Part Number
C330C273J1G5TA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.027UF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
C330C273J1G5TA.pdf
Availability of C330C273J1G5TA
QUANTITY
C330C273J1G5TA Order Process
Ship out your order
Specifications of C330C273J1G5TA
Internal Part NumberEIS-C330C273J1G5TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationC3yy Series Golden Max Lead Configuration 02/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGolden Max™
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C330C273J1G5TA
Related LinksC330C27, C330C273J1G5TA Datasheet, KEMET Distributor
C330C273J1G5TA Details Description
Related parts for C330C273J1G5TA
TOOL HAND INSERTION FOR T46,K24A datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNTING TYPE A datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 3S FIN datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 1A (Flash) Camera Flash 16-DSBGA (2.12x2.50) datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf